Dopuszczalna masa całkowita pojazdu (DMC) to podstawowa wiedza na temat ciężarówki. Na jej podstawie m. in. określana jest ładowność pojazdu.
DMC - co to znaczy?
DMC to Dopuszczalna Masa Całkowita. Każdy pojazd przed dopuszczeniem do ruchu drogowego musi mieć określoną dokładnie swoją dopuszczalną masę całkowitą.
Jeśli zastanawiasz się jaką DMC ma ciężarówka lub zestaw, np. ciągnik siodłowy i naczepa - sprawdź dowód rejestracyjny.
Sprawdź pola oznaczone jako:
➡️ F.1 - określona na podstawie parametrów technicznych maksymalna masa całkowita pojazdu - MMC;
➡️ F.2 - określona na podstawie krajowych przepisów dopuszczalna masa całkowita pojazdu - DMC;
➡️ F.3 - dane dotyczące dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów.
DMC pojazdu ciężarowego w Polsce
Przepisy regulujące dopuszczalną masę całkowitą pojazdów ciężarowych w Polsce są ujęte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. Ten dokument określa warunki techniczne pojazdów oraz zakres niezbędnego wyposażenia.
Według wspomnianych przepisów DMC zespołu pojazdów składającego się z ciągnika siodłowego z dwiema lub trzema osiami i naczepy zawierającej trzy osie wynosi 40 ton. Nieco większe DMC, wynoszące 44 tony, dopuszczalne jest tylko dla pojazdów ciężarowych używanych w transporcie intermodalnym. W tym przypadku ciągnik oraz naczepa muszą posiadać po trzy osie.
W Polsce dopuszczalna masa całkowita pojazdu ciężarowego jest zależna m.in. od liczby osi.
✅ 10 ton – jednoosiowa przyczepa,
✅ 11 ton – jednoosiowa przyczepa z centralną osią,
✅ 18 ton – dwuosiowa ciężarówka lub przyczepa,
✅ 25 ton – samochód ciężarowy trzyosiowy,
✅ 26 ton – ciężarówka trzyosiowa wyposażona w bliźniacze koła osi napędowych,
✅ 34 tony – betoniarka lub wywrotka wyposażona w cztery osie,
✅ 36 ton – zespół pojazdów składający się ciężarówki i przyczepy zawierających po dwie osie.
DMC pojazdu - co to dokładnie jest
Zgodnie z art. 2 ust. 54 ustawy Prawo o ruchu drogowym, DMC pojazdu to największa masa określona przez warunki techniczne, obejmująca pojazd obciążony ładunkiem i osobami, który jest dopuszczony do ruchu na drogach publicznych.
Realizując transport warto mieć na uwadze także dopuszczalny nacisk na osie pojazdu. I jeśli gabaryty przesyłki na to pozwalają, należy umieścić ją w odpowiednim miejscu przestrzeni ładunkowej. Dzięki temu żadna z osi pojazdu ciężarowego nie zostanie przeciążona.
Jak obliczyć DMC zespołu pojazdów?
Pierwszym krokiem jest ustalenie dopuszczalnej masy całkowitej każdego z pojazdów wchodzących w skład zestawu. Następnie parametry np. ciągnika siodłowego i naczepy lub ciężarówki i przyczepy należy ze sobą zsumować. Trzeba pamiętać, że masa całkowita pojazdu ciągniętego nie może przekraczać DMC zespołu pojazdów wskazanego w dowodzie rejestracyjnym ciągnika siodłowego lub ciężarówki, która będzie ciągnąć przyczepę.
Przeładowanie pojazdu - konsekwencje
Warto znać poprawne wartości DMC pojazdu, ponieważ za jej przekroczenie - w Polsce - grożą kary w wysokości nawet do 10 000 zł.
Comments