Just In Time (JIT) to jedna ze strategii zarządzania produkcją. Polega na redukcji pracy w toku i poziomu zapasów w procesach produkcyjno-magazynowych poprzez dostarczanie każdemu procesowi wszystkich potrzebnych elementów w wymaganej ilości i odpowiednim czasie. Główną korzyścią związaną z JIT jest zredukowanie zapasów, a tym samym zoptymalizowanie kosztów przedsiębiorstwa i zwiększenie skuteczności produkcji.
Za prekursora tego systemu uznawany jest Taiichi Ōno − japoński inżynier, menedżer, twórca Systemu Produkcyjnego Toyoty.
Warto wspomnieć, że założenia metody Just In Time stanowią także podstawę kompleksowego systemu zarządzania Lean Management.
Cel metody JIT
Zero zapasów - redukcja kosztów - maksymalne zoptymalizowanie czasu produkcji.
Żeby osiągnąć zamierzone cele tej metody - niezbędne są terminowy dostawy i załadunki, dlatego osoby odpowiadające za transport pełnią jedną z kluczowych funkcji w tym systemie.
Jak działa proces produkcyjny w zgodzie z Just In Time?
Produkcja rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy zaistnieje zapotrzebowanie na produkt. Tym samym redukują się koszty magazynowania towaru związane z utrzymaniem zapasów. Jest to więc przeciwieństwo produkcji masowej, w której celem jest osiągnięcie jak najniższego jednostkowego kosztu produkcji wytwarzając towary na masową skalę.
Zalety systemu JIT
poprawa efektywności zarządzania produkcją,
redukcja czasu produkcji,
zmniejszenie zapasów w magazynie,
obniżenie kosztów magazynowania i transportowania,
poprawa płynności procesów produkcji i magazynowania,
zmniejszenie ryzyka występowania uszkodzonych lub przeterminowanych produktów.
Wdrożenie metody Just In Time to złożony proces. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wielkość i strategia firmy oraz wymagania klientów. Nie można zapomnieć o terminowych przewozach i dobrej komunikacji pomiędzy przedsiębiorstwem a osobami obsługującymi transport, które są kluczowe w produkcji Just In Time.
Comentários