Opłaty drogowe w Czechach dla samochodów ciężarowych - podstawy, które każdy przewoźnik realizujący zlecenia transportowe powinien znać.
Od czego zależy wysokość opłat?
➡️ liczba osi pojazdu,
➡️ DMC, czyli dopuszczalna masa całkowita pojazdu.
➡️ emisja szkodliwych substancji,
Jak wnieść opłatę?
➡️ Winiety elektroniczne.
➡️ Urządzenia pokładowe, obowiązkowe dla samochodów o DMC powyżej 3,5 tony.
Na jakich odcinkach należy wnieść opłaty drogowe w Czechach?
Nasi sąsiedzi pobierają opłaty drogowe na 33 odcinkach autostrad i dróg ekspresowych. Łączna długość płatnych odcinków dróg w Czechach wynosi ponad 1440 km. Wykaz płatnych tras można znaleźć na oficjalnej stronie prowadzonej przez Dyrekcję Dróg i Autostrad Republiki Czeskiej: mytocz.eu
Kto jest zwolniony z opłat?
➡️ Użytkownicy aut elektrycznych.
➡️ Motocykle
➡️ Pojazdy służb państwowych i ratunkowych (pełna lista pojazdów zwolnionych z opłat: mytocz.eu)
Jednak należy pamiętać, że kierowcy samochodów bezemisyjnych zarejestrowanych poza obszarem Republiki Czeskiej przed rozpoczęciem podróży muszą obowiązkowo zgłosić pojazd w serwisie internetowym edalnice.cz.
Kto i w jaki sposób musi opłacić przejazd na płatnych odcinkach?
Opłaty za autostrady i drogi ekspresowe są obowiązkowe dla kierowców samochodów spalinowych.
Auta osobowe i pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony muszą wnieść opłaty drogowe za pośrednictwem elektronicznej winiety.
W przypadku ciężarówek o DMC powyżej 3,5 tony jest obowiązek wyposażenia pojazdów w urządzenie służące do elektronicznego poboru opłat.
➡️ Za brak sprawnego i zarejestrowanego narzędzia do poboru opłat grozi kara finansowa w kwocie do 100 tys. koron czeskich (ok. 17 tys. zł).
Opłaty drogowe Czechy – pojazdy do 3,5 tony
Kierowców osobówek jak i pojazdów do 3,5 tony, obowiązują takie same opłaty i należy je wnieść za pomocą elektronicznych winiet.
Ceny zależą od okresu ważności winiety oraz używanego paliwa
Ceny winiet samochodów napędzanych paliwem standardowym:
✅ 1 dzień – 200 CZK,
✅ 10 dni – 270 CZK,
✅ 30 dni – 430 CZK,
✅ 1 rok – 2300 CZK.
Gdzie kupić winietę?
➡️ W oficjalnym państwowym sklepie internetowym na stronie edalnice.cz.
➡️ W stacjonarnych punktach - w automatach na stacjach benzynowych lub, np. na poczcie.
Aby poprawnie kupić winietę, należy: wskazać kraj rejestracji pojazdu oraz jego numer rejestracyjny, wybrać interesujący nas okres obowiązywania oraz datę od której ma być liczony początek ważności. Opłatę należy wnieść zanim samochód odwiedzi Czechy.
Czechy – opłaty drogowe pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony
Dla pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony niezbędne jest posiadanie urządzenia elektronicznego Billien OBU 5051, które można nabyć w punktach stacjonarnych lub zamówić na stronie internetowej obsługującej myto. Czechy wprowadziły obowiązek korzystania z jednostek pokładowych do poboru opłat 1 grudnia 2019 r. Podczas pobierania jednostki OBU wymagane jest opłacenie zwrotnej kaucji w kwocie 2468 CZK. Następnie należy zarejestrować urządzenia i pojazd na stronie mytocz.eu.
Urządzenie pobierającego opłaty drogowe na terenie Czech powinno być zamontowane do przedniej szyby pojazdu za pomocą przyssawek i podłączone do zewnętrznego źródła zasilania. Przy mocowaniu należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i umieścić je w taki sposób, aby nie ograniczało pola widzenia kierowcy. Ważne jest także, aby urządzenie nie było zasłonięte np. przez niepracujące wycieraczki przedniej szyby lub naklejki.
Urządzenie korzysta z trzech technologii:
✅ GPS – w celu ustalenia położenia pojazdu i gromadzenia danych dotyczących użytkowania płatnych dróg,
✅ GSM/GPRS – do transferu danych pomiędzy urządzeniem a systemami informatycznymi,
✅ DSRC – mikrofalowa technologia, która pozwala upoważnionym służbom kontrolować opłaty drogowe dla ciężarówek w Czechach.
Opłaty drogowe w Czechach dla ciężarówek wnoszone są automatycznie za pośrednictwem urządzenia, lecz przewoźnik musi zapewnić środki finansowe w trybie przedpłaty (min. 1000 CZK) lub płatności abonamentowej – w zależności od postanowień umowy płatność dokonywana jest przelewem, kartą kredytową lub kartą paliwową.
Photo by Oleh Morhun on Unsplash
Comments