top of page

Zabezpieczenie towaru w transporcie drogowym

Zabezpieczenie towaru w transporcie drogowym

Dobre zabezpieczenie towaru to jedna z najbardziej istotnych kwestii dotycząca transportu. Optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej i prawidłowe rozmieszczenie przewożonych towarów, to kwestie objęte regulacjami prawnymi.. jednak co musimy jeszcze wiedzieć podczas zabezpieczania towaru.

Photo by Roberto Hanas on Unsplash

➡️ Prawidłowe rozmieszczenie ładunku.

Należy zadbać o odpowiednią moc nacisku na osie pojazdu. Towar powinien być rozlokowany równomiernie. Pomoże to zmniejszyć spalanie paliwa, ale co ważniejsze - podczas gwałtownego hamowania lub ostrego zakrętu, nie przemieści się i nie będzie stanowić niebezpieczeństwa dla osób na drodze.


➡️ Regulacje prawne.

Prawidłowe zabezpieczenie ładunku w transporcie drogowym regulują:

      🔸 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2014/47/UE

      🔸 Ustawa o transporcie drogowym

      🔸 Konwencja CMR

      🔸 Konwencja ADR


➡️ Towar nie zapełnia całej przestrzeni ładunkowej - co wtedy?

      🔸 ODCIĄGI ŁAŃCUCHOWE (ŁAŃCUCHY TRANSPORTOWE)

Sprawdzą się podczas przewozu pojedynczego, ciężkiego ładunku niewymiarowego. Unieruchomią towar, uniemożliwiając przemieszczanie się towaru.

      🔸 PASY TRANSPORTOWE

Mają zastosowanie jak powyżej w przypadku łańcuchów transportowych do nieforemnego ładunku. Jest to jednak na tyle uniwersalne narzędzie, że pasy wykorzystywane są również przy przewożeniu palet. Są elementem wyposażenia niemalże każdej ciężarówki. Pasy dobiera się pod kątem wagi towaru i przytwierdza się do zaczepu znajdującego się na naczepie. Palety zabezpiecza się odciągając narożne elementy towaru w przeciwnych kierunkach

      🔸 RYGLOWANIE

Polega na zaryglowaniu towaru wewnątrz pojazdu. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy towar jest odpowiednio sztywny. Można zaryglować towar używając długich belek, które posłużą w tym wypadku jako kliny.

      🔸 WORKI SZTAUERSKIE

Mogą na nie działać wysokie siły tarcia, dlatego są wkładane pomiędzy duże bloki towaru.

      🔸 BELKI ROZPOROWE (TRANSPORTOWE)

Można zamocować je między towarami, sprawi to, że ładunek nie będzie przylegał do ścian bocznych pojazdu.

      🔸 LISTWY UKOŚNE I POPRZECZNE

Są często stosowane w kontenerach i są lubiane ze względu na swoją uniwersalność. Posłużą zarówno jako bufor między ładunkami, ale także jako podstawa.


➡️ Jakie odpowiedzialności leżą na poszczególnych osobach podczas przewozu?

      🔸 Od punktu nadania, do punktu odbioru za towar odpowiedzialny jest PRZEWOŹNIK. Musi on przestrzegać prawa przewozowego i standardów bezpieczeństwa, aby ładunek dotarł na miejsce destynacji w nienaruszonym stanie.

      🔸 To na KIEROWCY leży odpowiedzialność za odpowiednie zabezpieczenie towaru. Regulują ją przepisy krajowe i zagraniczne.

      🔸 Za zabezpieczenie i odpowiednie zapakowanie towaru pod wysyłkę odpowiada NADAWCA.

      🔸 Do ODBIORCY należy przyjęcie ładunku i zapewnienie rozładunku unikając jakichkolwiek uszkodzeń towaru. Musi on także skontrolować stan odebranego towaru i tym samym, zgłosić ewentualne szkody.


📢 Zabezpieczenie towaru wpływa na bezpieczeństwo jazdy kierowcy i osób na drodze. Dbajmy, aby nasze przewozy były bezpieczne, a ładunki dobrze zabezpieczone.

Comments


bottom of page